Zastosowanie bezpiecznych instalacji w budynkach ma bardzo duże znaczenie zarówno dla zdrowia przebywających w pomieszczeniach osób, jak i dla środowiska czy zabezpieczenia poszczególnych systemów i urządzeń. Dlatego w nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się wytrzymałe kable bezhalogenowe oraz przewody ognioodporne, które spełniają obowiązujące aktualne normy. Warto dowiedzieć się, czym wyróżniają się tego typu elementy elektryczne i poznać ich najważniejsze zalety.

Czym są kable bezhalogenowe?

Wytrzymałe kable, które powstają z materiałów minimalizujących emisję dymu i toksycznych gazów podczas spalania, to kable bezhalogenowe, określane również jako LSZH (Low Smoke Zero Halogen). Tradycyjne, stosowane dawniej modele zwykle zawierają takie pierwiastki jak chlor, brom, fluor czy jod. W przypadku pożaru materiały zawierające tego typu halogeny utrudniają dopływ tlenu, ograniczając rozprzestrzenianie się płomieni. Jednak jednocześnie uwalniają toksyczne gazy, które są niebezpieczne dla zdrowia i które powodują korozję, zwiększając koszty powstałych uszkodzeń.

Omawiane kable bezhalogenowe produkuje się ze specjalnych termoplastycznych materiałów, które składają się z neutralnych polimerów. Wówczas podczas spalania mają one niską emisję dymu oraz toksycznych gazów, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zatrucia i korozji. Ponadto kable i przewody ognioodporne muszą spełniać obowiązujące normy, które wymagają zastosowania dodatkowych środków zmniejszających ryzyko zapłonu. Tego typu modele znajdują się w ofertach sprawdzonych producentów i hurtowni, takich jak sklep DOKO, który zapewnia duży wybór bezhalogenowych produktów.

przewody ognioodporne

Najważniejsze zalety ognioodpornych kabli i przewodów

Ze względu na zastosowane materiały kable bezhalogenowe mają wiele zalet i są często wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie. Warto wymienić najważniejsze z nich, które mają bezpośredni wpływ na większe bezpieczeństwo i ekologię:

  • trudnopalność — ze względu na zastosowane zabezpieczenia kable nie przewodzą płomieni, spowalniając rozprzestrzenianie się pożaru,
  • ochrona infrastruktury — kable i przewody ognioodporne nie emitują gęstego, toksycznego dymu, który powoduje korozję i utrudnia widoczność podczas ewakuacji. Dzięki temu straty po pożarze są dużo mniejsze,
  • bezpieczeństwo dla zdrowia — stosowane materiały podczas spalania nie emitują toksycznych dla człowieka gazów,
  • ochrona środowiska — tradycyjne modele zawierające halogenki podczas spalania mogą zanieczyszczać powietrze i wodę,
  • zgodność z przepisami — nowoczesne przewody bezhalogenowe spełniają wymagające normy w zakresie bezpieczeństwa.

Dzięki swoim licznym zaletom kable ognioodporne często wykorzystuje się w miejscach, w których niezwykle ważne okazuje się bezpieczeństwo pożarowe, a także ochrona środowiska i znajdującej się w budynku infrastruktury. Są to między innymi duże budynki mieszkalne i komercyjne, a także siedziby firm, szpitale, obiekty użyteczności publicznej czy fabryki. Wówczas zastosowanie bezhalogenowych przewodów ułatwia ewakuację większych skupisk ludzi i chroni cenne wyposażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *